Wysokiej jakości obróbka metalu

Gdzie znajduje zastosowanie elektrodrążenie drutowe?

Elektrodrążenie drutowe – określane także terminem: obróbka WEDM – umożliwia wykonywanie elementów o skomplikowanych kształtach. Efektem tego procesu jest uzyskiwanie wyjątkowej dokładności cięcia, nieosiągalnej w pracach przeprowadzanych za pomocą konwencjonalnych narzędzi skrawających.

W WEDM stosowany jest cienki, jednożyłowy metalowy drut przewodzący np. z mosiądzu. Między drutem lub elektrodą a przedmiotem obrabianym, oddzielonych płynem dielektrycznym dochodzi do szybko powtarzających się wyładowań elektrycznych. Pod wpływem tego zjawiska materiał jest usuwany z przedmiotu obrabianego z wybitną skutecznością. Dzięki temu z łatwością daje się ciąć twarde materiały przewodzące, przy uzyskiwaniu bardzo dużej precyzji w wytwarzaniu złożonych części, ponieważ elektrodrążarki są w stanie realizować cięcia proste lub kątowe, ze zmiennym i stałym kątem nachylenia.

Gdzie zatem obróbka elektroerozyjna drutowa znajduje praktyczne zastosowanie i do czego można ją wykorzystać? Jeśli poszukuje się odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

 

Zastosowanie obróbki elektroerozyjnej drutowej

elektrodrążenie otworówWysokojakościowa obróbka metali, jaką jest elektrodrążenie drutowe, to doskonały wybór w przypadku wytwarzania małych, precyzyjnych części. W implikacji metoda ta jest stosowana w wielu rozmaitych branżach wymagających skomplikowanego sprzętu jak przykładowo lotnictwo, motoryzacja czy elektronika. Elektrodrążenie sprawdzi się tam, gdzie oczekiwane jest precyzyjne tworzenie form i szybkie prototypowanie. Wykorzystuje się je w zastosowaniach z wymogiem niskiego poziomu naprężeń szczątkowych oraz do napraw gnicia metalu. Elektrodrążenie otworów metodą obróbki elektroerozyjnej drutowej bazuje na zjawisku erozji elektrycznej, pozwalając na wywiercenie otworów o niewielkich średnicach.

Przykłady branż, w których wykorzystywane jest elektrodrążenie drutowe

Elektrodrążenie drutowe często stosowane jest w przemyśle formowania matryc oraz narzędzi tnących albo skrawających. Fenomenalnie sprawdza się w sytuacjach, w których nie udaje się przeprowadzenie dokładnego cięcia elementów na drodze innych metod obróbki. Z tego względu elektrodrążenie jest wykorzystywane w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, elektronicznym, energetycznym, medycznym, a także ciężkim. W efekcie uzyskiwania małych otworów WEDM służy na przykład do wiercenia krawędzi natarcia i spływu łopatek turbin w silnikach odrzutowych. Obróbka elektroerozyjna drutowa znajduje też zastosowanie w uzyskiwaniu mikrootworów przykładowo dla elementów układu paliwowego, jak również dysz przędzalniczych do włókien sztucznych.

Wycinanie drutowe obejmuje cięcie stali hartowanej oraz konstrukcyjnej. Umożliwia realizację prac w branżach wymagających obróbki materiałów takich jak m.in. spieki specjalne, węgliki spiekane, grafit, metale kolorowe, stal nierdzewna i kwasoodporna, aluminium, miedź, brąz czy mosiądz.

Technologia WEDM jest uznawana za najbardziej precyzyjną metodę cięcia metalu, przewyższając pod tym względem między innymi cięcie laserowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *