Elektrodrążenie drutowe – określane także terminem: obróbka WEDM – umożliwia wykonywanie elementów o skomplikowanych kształtach. Efektem tego procesu jest uzyskiwanie wyjątkowej dokładności cięcia, nieosiągalnej w pracach przeprowadzanych za pomocą konwencjonalnych narzędzi skrawających.
W WEDM stosowany jest cienki, jednożyłowy metalowy drut przewodzący np. z mosiądzu. Między drutem lub elektrodą a przedmiotem obrabianym, oddzielonych płynem dielektrycznym dochodzi do szybko powtarzających się wyładowań elektrycznych. Pod wpływem tego zjawiska materiał jest usuwany z przedmiotu obrabianego z wybitną skutecznością. Dzięki temu z łatwością daje się ciąć twarde materiały przewodzące, przy uzyskiwaniu bardzo dużej precyzji w wytwarzaniu złożonych części, ponieważ elektrodrążarki są w stanie realizować cięcia proste lub kątowe, ze zmiennym i stałym kątem nachylenia.
Gdzie zatem obróbka elektroerozyjna drutowa znajduje praktyczne zastosowanie i do czego można ją wykorzystać? Jeśli poszukuje się odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.
Zastosowanie obróbki elektroerozyjnej drutowej
Wysokojakościowa obróbka metali, jaką jest elektrodrążenie drutowe, to doskonały wybór w przypadku wytwarzania małych, precyzyjnych części. W implikacji metoda ta jest stosowana w wielu rozmaitych branżach wymagających skomplikowanego sprzętu jak przykładowo lotnictwo, motoryzacja czy elektronika. Elektrodrążenie sprawdzi się tam, gdzie oczekiwane jest precyzyjne tworzenie form i szybkie prototypowanie. Wykorzystuje się je w zastosowaniach z wymogiem niskiego poziomu naprężeń szczątkowych oraz do napraw gnicia metalu. Elektrodrążenie otworów metodą obróbki elektroerozyjnej drutowej bazuje na zjawisku erozji elektrycznej, pozwalając na wywiercenie otworów o niewielkich średnicach.
Przykłady branż, w których wykorzystywane jest elektrodrążenie drutowe
Elektrodrążenie drutowe często stosowane jest w przemyśle formowania matryc oraz narzędzi tnących albo skrawających. Fenomenalnie sprawdza się w sytuacjach, w których nie udaje się przeprowadzenie dokładnego cięcia elementów na drodze innych metod obróbki. Z tego względu elektrodrążenie jest wykorzystywane w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, elektronicznym, energetycznym, medycznym, a także ciężkim. W efekcie uzyskiwania małych otworów WEDM służy na przykład do wiercenia krawędzi natarcia i spływu łopatek turbin w silnikach odrzutowych. Obróbka elektroerozyjna drutowa znajduje też zastosowanie w uzyskiwaniu mikrootworów przykładowo dla elementów układu paliwowego, jak również dysz przędzalniczych do włókien sztucznych.
Wycinanie drutowe obejmuje cięcie stali hartowanej oraz konstrukcyjnej. Umożliwia realizację prac w branżach wymagających obróbki materiałów takich jak m.in. spieki specjalne, węgliki spiekane, grafit, metale kolorowe, stal nierdzewna i kwasoodporna, aluminium, miedź, brąz czy mosiądz.
Technologia WEDM jest uznawana za najbardziej precyzyjną metodę cięcia metalu, przewyższając pod tym względem między innymi cięcie laserowe.